, , , ,

CAPSULE WARDROBE - KAPSULĖS SPINTA

trečiadienis, gegužės 02, 2018


tvari mada

Too many clothes and nothing to wear.
Impulse buying.
Styling problems.

Kai kas mėnesį leisdavau pinigus impulsyviems rūbų pirkimams, draugas nė žodžio nepratarė, žinojo, kad reikia. Jis sakė: suprantu, kad Tu moteris ir Tau reikia daug drabužių. O geriau būtų sakęs, moterie - pristabdyk! Aš gerbiu jo požiūrį į grožį, jo supratingumą, bet geriau jis būtų skatinęs mane taupyti. Tačiau nei jis, nei aš nežinojome, kad galiu gyventi kitaip. Man gi reikia fejerverkų, kurie atspindi stiliuje, man reikia paguodos, kurią randu apsipirkimo procese bei malonumo, kad gaunu dovanų (kai kurjeris atveža siuntas). Palaikiau fast fashion (liet. greitąją madą), skatinau pirkimus ir prisidėjau prie iškreiptos pasiūlos formavimo. Ir vis tiek nešiojau tuos pačius derinius, į kuriuos tik karts nuo karto (labai retai) integruodavau vieną iš daugelio naujų rūbų. 

Nešiojausi savo rankinuke ne tik piniginę, paruoštą spontaniškiems pirkiniams, bet ir vidinį nerimą - nekontroliuoju savo spintos. Ak tas marketingas ir greita mada! O kaip ta mūsų klasika - turiu tiek daug drabužių, bet neturiu kuo apsirengti? Vidutiniškai moterys nešioja tik 40% savo garderobo. Nežinau, kaip Jūs rengiatės (beje papasakokite apie tai komentaruose), bet aš gyvenau principu - čia aš pirkau? Ne, kažkokia keista medžiaga, nenešiosiu kol kas. Reikia golfo, kodėl? Nes turiu N kitų golfų, bet va, juodo ne. Reikia gi basic'o, reikia chic ir prancūziškos elegancijos. O kur spalvos? Taigi neelegantiška, man reikia 4-ių skirtingo sukirpimo, bet to paties rašto - dryžuotų marškinėlių.

Monologams nebuvo galo, kol vieną lemtingą dieną, mano draugė Audra pasidalino žavingos moters Youtube kanalu. Peržiūrėjus visus jos video, įsimylėjau šią moterį! Ji - profesionali, asmeninė stilistė ir pagalbininkė prie pirkinių, žodžiu - personal shopper. O savo Youtube kanale pasakoja ne tik apie savo kursus (kuriuos visai norėčiau išklausyti), bet ir apie capsule wardrobe principus, tvarią madą ir sąmoningą rūbų pasirinkimą, t.y. apie pagalbą mano (ir galbūt Jūsų) nekontroliuojamai, begėdei spintai! 

Mano pagalbos šauksmai buvo išgirsti, tad norėjau kuo greičiau inicijuoti spintos reviziją. Tačiau sustabdžiau save ir skyriau pakankamai laiko susipažinimui su nauja spintos filosofija. Kalbant apie minėtą vlogėrę, negailiu jai komplimentų - spinduliuojanti užkrečiama energija, visuomet nepriekaištingai ir žavingai atrodanti prieš kamerą, kalbanti su jaukiu akcentu, nuoširdžia šypsena ir smagiais juokeliais. Vienas geriausių jos skiriamųjų bruožų yra video kokybė ir stilistika, nepakartojama estetika! Na ir aišku, pats turinys - puikiai pristatomas, norisi ją žiūrėti ne vieną kartą, linkčioti galva ir sakyti - ačiū! Taigi, susipažinkite - Daria Andronescu ir Wonder Wardrobe. Jos visų video pagrindu yra capsule wardrobe, apie kurį lyg ir girdėjau, bet niekas neįtikino pasidomėti plačiau. Peržiūrėjus Darios kiūramą turinį, galvojau: O tai kur aš visą gyvenimą buvau? Kodėl to nesakė mano mama ar draugės? 


daria capsule wardrobe
Darios Youtube Kanalo medžiaga
Nors iš tiesų, kiekviena moteris turi savo mini kapsulės spintą, kurioje yra saugūs ir dažniausiai nešiojami rūbų deriniai. Likusi spintos dalis liūdi, nes daiktai buvo įsigyti neatsižvelgiant į tai, ar bus galima juos derinti tarpusavyje. Tad, verta investuoti savo laiką spintos analizei, kad su ramia širdimi galima būtų nešioti savo mėgstamą aprangą. Ieškoti spintoje naujų derinių, bei nejausti kaltės, kad kai kurie rūbai tik puošia spintą. 

c a p s u l e  w a r d r o b e  e s m ė

Kapsulės spinta remiasi tvarią mados filosofija, universalumu, apgalvotu pirkimu, nešiojamos aprangos kiekio mažinimu ir kokybe. Įsivaizduokite spintą, kurioje yra tik 24 vnt. drabužių vienam sezonui, t.y. 3 mėnesiams. Iš jų turite 68 drabužių derinius, kuriuos nešiosite visą sezoną (apie 90 dienų) ir beliks tik pakartoti vienus iš jų likusioms 24 sezono dienoms. Tačiau, galbūt bus dienų, kai dirbsite iš namų ar dėl kitų priežasčių neišeisite iš jų, tada deriniai gali ir nepasikartoti. Jeigu sutvarkysite savo spintą pagal kapsulę, Jūsų visų sezonų deriniai bus tokie nuostabūs ir sukeistini, kad noras apsipirkti dings mažiausiai pusei metų (nebent reikėtų papildyti garderobą trūkstamais elementais)! Tuo atveju, jeigu pasirenkate 68 derinius, pavyzdžiui - pavasariui, galite turėti tarkime 10 viršutinių drabužių, 6 apatinės dalies drabužius, 5 sukneles ir 3 užsagstomus megztinius, švarkus ar džemperius (rūbų skaičių sudėliojate patys). Į šį derinių komplektą neįskaičiuojami batai, galanterija, papuošalai bei lauko drabužiai, tačiau jie atrenkami taip, kad tiktų prie kiekvieno derinio. Kiti netinkantys elementai (tiek sezoniniai drabužiai, tiek papildantys aksesuarai) atidedami kitam sezonui (slepiami dėžėse). Ar jaučiate, kokia disciplina?

m a n o  s i t u a c i j a

Kodėl ryžausi kapsulinės spintos eksperimentui? Ir kodėl manau, kad tai bus gera patirtis? Pirmiausia, apibrėžiamos ribos - kuomet ne spinta kontroliuoja mane, o aš ją. Taip pat, noriu keisti savo požiūrį į greitąją madą, vartojiškumą, pigias ir nekokybiškas prekes. O ir spintos revizija, tai nuostabus būdas peržiūrėti esamą stiliaus būklę, koreguoti savo aprangos nešiojimo įpročius bei leisti atsikvėpti savo spintai. 

We have more clothes than at any time in history. - Lucy Siegle
Kai sudėliojau savo derinius atsižvelgdama į šį būdą, turėjau dvejopus jausmus. Pajutau ir palengvėjimą, ir kartu pasipiktinimą. Pykau ant savęs, kad visą gyvenimą nežinojau kaip reikėtų rinktis drabužius, į ką atkreipti dėmesį, kad galėčiau investuoti pinigus į kitus svarbius dalykus. Nesu iš tų, kuriems rūpi mada ar kurie eitų iš proto dėl naujų tendencijų, bet buvau pagavusi pirkimo online azartą. Todėl, kai tik sudėliojau visas mintis dėl naujo požiūrio į stilių, pasiplojau, jog nuo šiol (tikiuosi) viskas bus daug paprasčiau, smagiau ir teisinga.

slow fashion

r e z i u m e

Įžvelgiu tame vien pliusus - visuomet turite ką apsirengti, neišlaidaujate, perkate mažiau (nebūna spontaniškų pirkinių, jie planuojami) ir iš naujo atrandate savo stilių. Jūsų nesuvilios jauna Instagram'o ar tinklaraščio influencerė reklamuodama greitos mados trend'us, nes capsule wardrobe spintoje tokie dalykai neegzistuoja. Pasikliaunama tik savo stiliumi, drabužių kokybe ir nuojauta, kad rūbai Jums tinka. Kuo toliau, tuo mažiau reikės sukti galvą: ir ką čia apsirengti? (visai kaip Steve'ui Jobs'ui ir jo juodiems golfams). O galbūt norėsite susipažinti ir su greitos mados šalutiniu poveikiu? Skaitysite ir pasakosite kitiems apie pigią darbo jėgą, skaidrumo nebuvimą, bei gamtą teršiančius, medžiagų apdirbimo procesus? 

Be curious, find out, do something. 

Nors sakoma, jog capsule wardrobe tai itin aukštos kokybės rūbų deriniai, kurie tarnauja daugiau nei vienerius metus, reikėtų, pirmiausia, sunešioti tai ką turime (apie tai plačiau galite pasiklausyti čia). Vėliau bus galima planuoti biudžetą trūkstamiems rūbams įsigyti (papildomų derinių elementų ar trūkstamų rūbų įsigijimas ar nepataisomų daiktų pakeitimas). Aukštos kokybės drabužiai kuriami atsižvelgiant į visus, tvarios mados principus: prekiniai ženklai renkasi ekologiškas ir perdirbamas  (arba perdirbtas) medžiagas, siuva drabužius neišnaudojant žmonių, o juolab vaikų; siuva kiekvieną elementą kokybiškai, kad šie ilgai tarnautų, parduoda nedidelius produkcijos kiekius, kad jie būtų išparduodami, o ne gulėtų šiukšliadežėse. Sąmoningi pardavėjai ar kūrėjai renkasi medžiagas, kurios neirs kelis šimtus metų gulėdamos ant šiukšlių kalno ir svarbiausia, etiški prekiniai ženklai stengiasi kurti teigiamą santykį tiek su pirkėju, tiek su mūsų gamta.

kapsulės spinta

Tačiau nepulkite panikuoti, jeigu savo spintoje turite tai, kas neatspindi teigiamos pasaulėžiūros. Nekaltinkite savęs. Svarbiausia yra mokytis, žinoti, keistis palaipsniui, po truputį atsiribojant nuo didžiausių pasaulyje masinės produkcijos prekinių ženklų. Bet jokiu būdu neapsimetinėti, kad nematote ką daro greita mada. Jausitės geriau, žinodami, kad atnaujindami savo spintą, prisidedate prie pasaulio pokyčių, kurie žada geresnį rytojų. O tvarios mados kūrėjų yra tikrai nemažai, tačiau, būkite smalsūs, teiraukitės ne tik who made my clothes, bet ir kas gamina medžiagas. Jeigu žinote, jog Jūsų rūbą pagamino lietuvis dizaineris, prisidedantis prie tvarios mados, paklauskite jo - iš kur kilusios drabužių medžiagos, kas jas sukūrė ir kokiu būdu?

Capsule wardrobe, tai slow fashion atspirties taškas, siūlau peržiūrėti šį video, o tada pasidomėti šia knyga. Kokybė vietoj kiekybės. Kokybė, vadinasi tvari mada, greitos mados vengimas ir pirkinių planavimas. Supraskite, kad savo pirkimo elgsena skatinate negerus dalykus. Pasistengsiu keistis ir aš, tad rodysiu šį pavyzdį čia, savo tinklaraštyje. Atsiribosiu nuo viešų žmonių, kurie toleruoja greitą madą, bandysiu susipažinti su tais žmonėmis, kurie reklamuoja ne kiekybę, o kokybę bei etiškus prekinius ženklus. Nešiosiu tuos rūbus, kuriuos jau turiu ir edukuosiu kitus. Tikiuosi, įkvėpsiu ir Jus, o Jūs perduosite estafetę savo dukroms, giminaitėms ar draugėms bei kolegėms. Woman power gi ar ne? :)

Kitame įraše papasakosiu apie savo eksperimentą ir parodysiu drabužių derinius kuriuos pavyko sudėlioti gegužės - birželio mėnesiams. Pasikalbame komentaruose - ką Jūs manote apie šią filosofiją Ką manote apie greitąją madą? Turite minčių? Galbūt kelis metus sėkmingai renkatės kokybiškus drabužius ir turite derinių spintą? Gal žinote kokių gerų knygų, video ar skaitinių šia tema? Papasakokite, man labai įdomu! Jeigu Jums patiko šis įrašas ir manote, kad jis yra vertas dėmesio, pasidalinkite juo su kitais, tegul ir kiti žino visus šiuos nuostabius ir nelabai, dalykus. 

P.S. Nepamirškite ir vyrų!

Palaikome ryšį! Tinklaraštį galite sekti per Bloglovin, taip pat kviečiu į Instagram bei Facebook grupę, skirtą šio tinklaraščio skaitytojams ir tiems, kas nori prisijaukinti lėtą gyvenimo būdą.

ŽEMIAU RASI PANAŠIŲ TEKSTŲ

4 komentarai

 1. Sveiki!

  Domintis Capsule Wardrobe labai rekomenduoju sekti Youtube kanalą "Use Less".
  Gražus, estetiškas su daug praktinių patarimų.
  Linkas čia: https://www.youtube.com/user/signe2605/featured

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Justina, ačiū už komentarą! Buvau ją radusi, iš dalies patiko, bet dar nespėjau geriau su ja susipažinti :)

   Panaikinti
 2. Ačiū, Viktorijas, kad atvirai pasidalinai savo idėjomis. Bus labai įdomu pamatyti kokius derinukus susikomplektavai. Aš pati visada nešioju mėgstamus drabužius ne vienerius metus, atsisveikinu tik jeigu visiškai man "nelimpa" arba nusinešioja. Bet norėčiau labiau planuoti savo pirkinius ir sąmoningai peržiūrėti kaip jie dera tarpusavyje.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Aure, labai smagu, kad skaitei ir patiko :) Man taip pat būdavo, bet tas ir įdomu, sudėlioti viską ir pasižiūrėti kas tinka tarpusavyje, turėti saugių uniformų :) Būtinai pasidalinsiu savo įspūdžiais!

   Panaikinti

PRENUMERUOK ĮRAŠUS

Gauk naują įrašą tiesiai į pašto dėžutę ir skaityk prie kavos.

30 d. peržiūros

Skaitytojai